Haber

İzmir Büyükşehir, Kahramanmaraş’ta 232 konteynerle şehir kuruyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ta yeni bir yaşam alanı için kolları sıvadı. Ekipler, 16 dönümlük alan üzerine İzmir’i temsil eden “232” konteynerli 1.000 kişilik şehir kuruyor. Büyükşehir ekipleri, sosyal alanlardan anaokuluna kadar tüm imkanların depremzedelerin hizmetine sunulacağı konteyner kentin hizmete açılması için gece gündüz çalışıyor.

Depremin yaralarını sarmak için Osmaniye, Hatay, Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta afet uyum merkezleri kuran İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş’ta konteyner kent kuruyor. Depremin merkez üssü Pazarcık’ın Narlı ilçesinde 16 dönümlük alana kurulacak kentte, İzmir’in telefon alan koduna tahsisli 232 adet konteyner bulunacak.

“Burada toplanıyoruz”
ESHOT Genel Müdür Yardımcısı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Kahramanmaraş Afete Uyum Birimi Koordinatörü Kerim Özer, “Konteynerlerimizi İzmir’deki ESHOT atölyelerinde üretiyoruz, portatif olarak buraya getirip monte ediyoruz. Ortalama bir tır ile 10 konteyner getiriyoruz. Günde 5 tanesini hazırlıyoruz” dedi.

“24 saat çalışıyoruz”
İzmir’in telefon alan koduna tahsis edilen alana 232 konteyner kurulacağını söyleyen Kerim Özer, “Bu konteyner kentte bin kişiyi barındırmayı planlıyoruz. Sosyal alanlar kreş olacak. Bu bölgede ilk konteyner kenti kurup teslim edeceğiz. Bu iddiamızla gece gündüz 24 saat çalışıyoruz” dedi.

“İhtiyaçları karşılıyoruz”
Konteyner şehir dışındaki çalışmalarla ilgili de bilgi veren Kerim Özer, “Çadırlarımızı hızlı bir şekilde depremzedelere teslim ettik. Buraya gelen yardımları ihtiyaçlara göre ulaştırıyoruz. Her gün bir mahallede çöp topluyoruz. Salgın riskine karşı ilaçlama yapıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tüm imkanlarını burada vatandaşlarımıza sunmak için çalışıyoruz” dedi.

Osmaniye’de de kuruluyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir’in 11 büyükşehir belediyesi arasında genel afet uyum çalışmalarını üstlendiği Osmaniye’de Mart ayı başına kadar 200 konutluk konteyner kent kuracak.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

haber-askale.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu