Ekonomi

Rusya’da döviz kontrolünün sıkılaştırılması talebi

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, başkent Moskova’da düzenlenen “Dev organizatörün 10 yılı: Dün, Bugün, Yarın” konferansında konuştu.

Rusya Merkez Bankası’nın daha önce döviz kontrolü konusunda farklı bir yaklaşım benimsediğini belirten Siluanov, Rusya Merkez Bankası’nın döviz kontrolünün son derece katı bir savunucusu olduğunu söyledi.

Siluanov, Rusya Maliye Bakanlığı’nın daha önce döviz kontrolü konusunda daha liberal bir yaklaşım sergilediğini ifade ederek, “Artık durum değişti. Döviz akışına ilişkin daha sıkı tedbirlerin alınmasını istiyoruz. Rusya Merkez Bankası artık bir önlem alıyor. Daha liberal bir yaklaşım.”

Rusya’da döviz kontrolünün güçlendirilmesi konusunda istişarelerin sürdüğünü belirten Siluanov, “Bu konuda bir çözüm bulacağız, ortak bir yaklaşım bulacağız. Çözüm arayanlar eninde sonunda bulacaktır.”

Rusya Merkez Bankası, son dönemde Rus rublesindeki değer kaybı nedeniyle ülkedeki döviz üzerindeki kontrolleri artırırken, 15 Ağustos’ta siyasi faiz oranını da yüzde 8,5’ten yüzde 12’ye çıkardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu