Teknoloji

Bayram öncesi ikinci el araç fiyatları yeniden artacak

Otomobil piyasasındaki belirsizlik nedeniyle araçlarını satmak isteyenler bekledi. İkinci el otomobillere olan yüksek talep nedeniyle fiyatlar yükselmeye devam ediyor.

Sektör temsilcileri, ikinci el araç fiyatlarındaki artış hızının yavaşladığını ve yüksek talebin devam ettiğini belirtti.

Yeni bir destek yolda

Sıfır kilometre araç fiyatları yüzde 7 ile yüzde 12 arasında artarken, bu artışın ikinci el pazarını da etkilemeye başladığını belirten Otomerkez CEO’su Muhammed Ali Karakaş, ikinci el için yüzde 4 ile yüzde 6 arasında fiyat artışı beklediklerini söyledi. Haziran ayının son haftasına kadar araçlar.

Döviz kurundaki yükseliş nedeniyle ikinci el araba fiyatları da giderek artıyor. Döviz kurundaki bu artışın araç alım satım sürecine olası etkilerine ilişkin görüşlerini paylaşan Karakaş, şunları kaydetti:

2022 yılında yaklaşık 6,4 milyon ikinci el araç satıldı. Bu yıl beklentilerimiz daha yüksek. 2023 sonuna kadar 7,5 milyon satış öngörüyoruz.

Ancak döviz kurundaki bu hızlı artış nedeniyle birçok kişi araç satış sürecini askıya alıp bekleyebiliyor. Sonuçta araba artık bir yatırım aracı olarak görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu