Haber

HDK Eş Sözcülüğüne Esengül Demir ve Cengiz Çiçek Seçildi

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), “Faşizme ve sömürüye karşı demokratik meclislerde birleşelim. Örgütlü ve özgür toplumla yeni bir hayat kuralım” sloganıyla İstanbul’da 12. Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Dün HDK Kadın Meclisi ile başlayan Genel Kurul, ikinci gününde de kongrenin tüm meclislerinin katılımıyla devam etti.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre HDK Eş Sözcüleri Esengül Kılıç ve Cengiz Çiçek, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Genel Başkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ) Eş Genel Başkanları Hasret Gümüştaş ve Şahin Tümüklü ile Sosyalist Yeniden İstiklal Partisi (HDK) Eş Genel Başkanı Canan Büyük katıldı. Saygı duruşu ile başlayan Genel Kurul, ilk Eş Sözcüleri Sebahat Tuncel ve HDK’nın emeğini dikkate alan Ertuğrul Kürkçü’nün açıklamalarıyla sinema perdesine alındı.

Genel Kurul’da konuşan Divan Meclisi üyesi Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, “HDK, dayatılan her türlü baskı ve adaletsizliğe karşı adil, eşit, özgür ve barışçıl bir ülke ve dünyanın inşası için hayal gücünü genişleten bir kongredir” dedi. 12. Genel Kurul yolunda kendisini ezilenlerin ve sömürülenlerin tarihsel ittifakı olarak tanımlıyor.HDK’nın kuruluş ideolojisi bu.Toplumsal dinamikleri örgütlemek, birleştirmek ve örmektir. toplumsal değişim ve dönüşüm.

Genel Kurul daha sonra kapalı bir şekilde devam etti.

İki gün süren görüşmelerin ardından Genel Kurul’da sonuç bildirgesi okundu. Yönetim Kurulu’nun belirlenmesinin ardından HDK Eş Sözcülüklerine Esengül Demir ve Cengiz Çiçek seçildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu