Yaşam

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi her yıl daha fazla ziyaretçi ağırlıyor

2015 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ziyarete açılan ve 30 bini kapalı olmak üzere 60 bin metrekare alana sahip olan müze, Göbeklitepe gibi şehrin birçok yerinde devam eden kazılarda sergileniyor. Neolitik döneme ışık tutan ve tarihin sıfır noktası olarak nitelendirilen Karahantepe.

Taşlara, mezarlıklara ve yazıtlara yüzlerce insan ve hayvan figürünün oyulduğu Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edenler, M.Ö. gerçek boyutta çalışın.

“Müzede 200 bin eser var”

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi Müdürü Celal Uludağ, 2012 yılında temeli atılan müzenin 2015 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ziyarete açıldığını söyledi.

Müzede yer alan eserlerin kronolojik sistem içinde ait oldukları döneme ait görsel animasyonlarla anlatıldığını anlatan Uludağ, ziyaretçilerine o dönemde yaşıyormuş hissi uyandırıyor.

Müzemizde yaklaşık 200 bin eser bulunmaktadır. Bu eserlerin en değerlilerinden 10 bine yakını sergileniyor. Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, çağdaş müzeciliğin dünyadaki en güzel örneklerinden biridir. Hem salonların genişliği açısından hem de animasyonlarla ziyaretçileri karşılaması açısından oldukça ilgi çekici. Ziyaretçilerin ilgisini müzeye çekmek için çeşitli etkinlikler de düzenleniyor. Fotoğraf çekimi, müzik dinletisi, panel, söyleşi gibi etkinliklerimiz var. Buradaki amacımız müzeyi bir kültür merkezi olarak değerlendirmektir. Bu noktada müzeye olan ilgi gerçekten çok yüksek. İlimize gelen tüm misafirler müzeyi gezmek istemektedir. Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’ndeki eserler dünyanın en önemli eserleri arasında yer almaktadır. Göbeklitepe ve Karahantepe’den çıkarılan eserler ile Taş Tepeler Projesi kapsamında ortaya çıkarılan eserler bu müzede sergilenmektedir. Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi dünyanın en nitelikli müzelerinden biridir çünkü bu müzede Neolitik döneme kadar uzanan eserler sergilenmektedir.

Müze 2022’de yaklaşık 300 bin misafir ağırladı

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nin içindeki eserlerle ziyaretçilerin ilgisini çektiğini belirten Uludağ, ziyaretçi sayısının her geçen gün arttığını belirtti.

Şanlıurfa’nın 2023 İslam Dünyası Turizm Başkenti ilan edilmesinin etkilerinin olacağını belirten Uludağ, şöyle devam etti:

Şanlıurfa’ya gelen ziyaretçiler, Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, Göbeklitepe ve Karahantepe gibi ören yerleri ve müzeleri ziyaret edecek. Bu konuda Şanlıurfa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından çeşitli proje ve faaliyetler hazırlanmaktadır. İlimize gelen ziyaretçiler mutlaka müzeyi ziyaret edeceklerdir. 2015 yılından itibaren artan bir ziyaretçi sayısı söz konusudur. 2019 yılının ‘Göbeklitepe Yılı’ ilan edilmesiyle birlikte Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi 2019 yılında 250 bin ziyaretçiyi ağırlamıştır. müzemiz 2021 yılında 200 bin kişiyi ağırlamıştır. 2022 yılında müzemiz ziyaretçi rekoru kırarak 300 bin ziyaretçi sayısına ulaşmıştır. Bu sayı bizim için de çok değerli ve önümüzdeki yıllarda da bu sayının artarak devam edeceğini düşünüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu